Just hemkommen från resa runt delar av Nordön på Nya Zeeland längtar jag redan tillbaka! Jag landade i Auckland och reste sedan vidare till vackra Bay of Islands, art deco staden Napier och geotermiska Rotorua känd även för sin starka maorikultur. Samtliga destinationer med så mycket att erbjuda sina besökare i aktivitetsväg, bara tiden sätter stopp!

Nya Zeeland är en året runt destination och även om det nu är senhöst så bjöd naturen på underbara vyer av böljande intensivt grönklädda kullar och berg omväxlande med skog av barr- och lövbeklädda träd. Under min vistelse reste jag med bekväma Intercitybussar och flyg vilket var en bra kombination då jag ville prova något annat än hyrbil som annars är ett vanligt och trevligt sätt att uppleva landet på.

Auckland är en av mina favoritstäder i denna del av världen. Det är enkelt att ta sig till fots till sevärdheter och vid vattnet ligger trevliga restauranger. För middag med fågelperspektiv kan restaurang Orbit i Sky Tower rekommenderas. För den våghalsige kan man även passa på att gå en promenad på en ramp 192 meter över havet eller göra ett Skyjump! Förslagsvis innan middagen!

Paihia och Russel ligger i Bay of Islands på nordöstra delen av Nordön och bjuder på fina stränder. Området är känt för sin skärgård med 144 öar av varierande storlek. Vädergudarna visade sig från sin bästa sida så med sol och klarblå himmel gjorde jag en dagskryssning från Paihia till ikoniska bergsformationen Hole in the Rock vid Cape Brett.

Under dagen sågs lekande delfiner vilket kändes som en trevlig bonus! På åter resan hoppade jag av i pittoreska Russel som ligger på en halvö 20 min med båt från Paihia. Vita trähus med vackra träsniderier kantar strandpromenaden med Pompallier Mission House med sitt trevliga franska café. Från Flagstaff Hill ges vidsträckt panoramautsikt.





Utanför Pahia ligger Waitangi Treaty Grounds vilket är landets viktigaste plats rent historiskt då det var här som fördraget mellan fler än 500 maoriestammar och den Brittiska kronan skrevs under år 1840. Fördraget innebar att Nya Zeeland skulle räknas som en brittisk koloni. Platsen kändes mycket speciell och utöver byggnaden där fördraget skrevs under finns museum, maoriskt möteshus, så kallad marae, där man kan se kulturellt uppträdande, café och butik.

Efter flyg från Kerikeri, via Auckland till Napier vid Hakes Bay gjorde jag en guidad art deco vandring. Napier är världskänd för sina många byggnader i art déco-stil. Varje år i februari hålls en populär art déco festival där många besökare passar på att få klä sig tidsenligt enligt 1930-talet. Området runt Napier är även känd för sina många vingårdar och mästargolfbanan vid Cape Kidnappers.

Mitt sista stopp för resan var Rotorua där jag passade på att besöka spa i skogen med badtunnor, redwoodskog där jag gick på hängbroar 6-20 meter över marken och maoribyn Whakarewrewa där jag fick prova på att provsmaka smårätter tillagade i en gemensam varm källa där byn tillagar sina måltider! Caring and sharing. Nya Zeeland är verkligen upplevelsernas land!

/Annette

Resor till Nya Zeeland

Kombinera Australien och Nya Zeeland!

Stora Down Under

Kombinera Australiens Pärlor och Nya Zeelandsresan som tillsammans blir Stora Down Under! Resan börjar med Australien och när den slutar i Cairns fortsätter vi direkt till Queenstown på Nya Zeeland där vi påbörjar Nya Zeelandsresan. På en och samma resa upplever vi både Australien och Nya Zeeland med svensktalande guide.

Antal dagar:

43 dagar

Pris från:

172 800 kr

Möten med Sydöns djurliv och vilda natur

Sydöns djur och natur

Roadtrip för naturentusiasten med möjlighet att vandra, njuta av vacker natur och annorlunda djurliv i kombination med de bästa sevärdheterna på Sydön.

Antal dagar:

16 dagar

Pris från:

37 900 kr

Livsnjutarens bästa upplevelser i Nya Zeeland

Nya Zeeland med guldkant

Roadtrip med extra guldkant för finsmakare med förstklassigt boende, välkända vingårdar och upplevelser utöver det vanliga.

Antal dagar:

18 dagar

Pris från:

71 000 kr

Det bästa av magiska Nya Zeeland!

Nya Zeelands guldkorn

En rundresa med svensktalande guide där vi upptäcker både Nord- och Sydön på Nya Zeeland. Vi upptäcker några av landets guldkorn men även självskrivna upplevelser som storslagna glaciärer, fjordar, vulkaniska landskap, Hobbiton, vinodlingar och mycket mer. Lite mer djur och naturupplevelser som varvas med stadsliv, kultur, goda middagar och aktiviteter. Vår guide vägleder oss hela vägen genom detta spännande land.

Antal dagar:

22 dagar

Pris från:

97 800 kr

Drömmen om Söderhavet med lyxiga Bora Bora!

Söderhavsresan med Bora Bora

Vår Söderhavsresa med svensktalande guide där vi besöker både Nya Zeealands nordö, paradisiska Cooköarna och några av de vackra öarna i Franska Polynesien. Vi avslutar med lyxiga Bora Bora. Vi upplever Nya Zeelands vackra natur, gejsrar, vinodlingar och maorikultur. På Cooköarna lär vi oss om den polynesiska kulturen och har sköna dagar på stranden. Resan avslutas med Tahiti, Moorea och Bora Bora.

Antal dagar:

26 dagar

Pris från:

137 800 kr

En riktig "once in a lifetime"-resa

Nya Zeelandsresan

På denna omfattande rundresa till Nya Zeeland upplever vi både Nord- och Sydön. Majestätiska fjordar, glaciärområden, vingårdar, valsafari, maoriafton och Hobbiton står på det välfyllda programmet. Samtidigt finns det tid för egna upptäckter och möten med de vänliga Nya Zeeländarna. Vår svensktalande guide vägleder och guidar oss i detta mycket spännande land och är väl insatt i landets kultur och traditioner.

Antal dagar:

22 dagar

Pris från:

96 800 kr

Liknande inlägg

Senaste inläggen